KONVEKSİYONLU FIRIN


İnsanlar ilk zamanlardan beri yemeklerini pişirip yeme alışkanlığını taşımaktadırlar ve günümüzde bu anlayış teknolojiyle birleşerek çok farklı pişirme çözümleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem tasarım olarak hem de fonksiyonel bakımdan daha kaliteli ve daha şık fırınlar evlerimizde ve iş yerlerinde, büyük kurumlarda kullanılmaktadır. Konveksiyon, Türkçe tabiriyle taşınım aslında bir ısı transfer işidir. Konveksiyonun diğer ısı transferlerinden farkı ısının bir akışkan içinde hem yayılması hem de sürüklenmesidir. Bu sistem mutfak endüstrisinde kullanılarak konveksiyonlu fırın yapılmıştır. Isının yayılıp sürüklenmesi yiyecekler üzerinde aynı ısı kaynağının daha homojen olarak gezinmesine imkân tanımıştır. Bu sayede tüm yüzeyleri eşit pişen yiyeceklerde inanılmaz bir tat ortaya çıkmaktadır. Ayrıca teknoloji kullanılarak pişirme zamanlaması gibi çeşitleri bilgileri gösteren ekran sayesinde oldukça kolay ve sorunsuz bir kullanım vaat etmektedir. En önemli kolaylıklarından biri seri üretim ve pişirme yapılan yerler için büyük kolaylık olan yüz programlık fırın hafızasıdır ki aşçılara inanılmaz zaman kazandırmaktadır.

Konveksiyonlu Fırın Özellikleri

DEv mutfaklarına nazaran daha büyük oranlarda ve miktarlarda yemek pişirmek için kullanılan konveksiyonlu fırın, ısıyı eşit oranda dağıtmasının yanında paslanmaz çelikten imal edilerek hem uzun ömürlü bir kullanım hem de görünüm güzelliği vaat etmektedir. Bununla birlikte fırın yüzeyinde kullanılan suya karşı elektrik koruması iyi bir güvenlik önlemi olarak yer almaktadır. Fırında kullanılan dijital panel yemeklerin pişirme süresi, programlar, buhar durumu gibi birçok konuda kullanıcıya yardımcı olmaktadır. Pişirime süresi ayarlandığında bitiş anında uyarı vermektedir. Fırın içi sıcaklık 50 derece ile 300 derece arasında ayarlanabilir özelliktedir. Yine fırın içi unsurlarından olan içi raflar söküp takılarak kolay temizlik imkânı sunmaktadır. Bu raflarda kullanılan mesafe 7 santimetre kadardır ki aynı anda sağlıklı bir pişirme gerçekleştirmeye müsaittir. Fırında kullanılan çift yapılı damperli cam hem dayanıklı hem de ısıyı iyi muhafaza eden bir yapıdadır. Bu fırınların en önemli özelliklerinden biri olan çift fanlar daha iyi bir pişirme için çift yöne dönebilmekte ve hızı ayarlanabilmektedir. Böylece daha kaliteli bir pişirme gerçekleştirilebilmektedir. Kuru pişirme özelliğinin yanı sıra daha sağlıklı yiyecekler için buharlı pişirme özelliği de bulunmaktadır. Bunun yanında istendiğinde hızlı soğutma özelliği de dereye sokulabilmektedir. Çeşitli sebeplerle kapı açılırsa emniyet sistemi devreye girer ve sistem kendini kapatır. Yine aşırı ısınmaya bağlı olarak elektriği kesen akıllı termostat sistemi de güvenlik unsuru olarak fırın bünyesinde bulunmaktadır. Kullanıcı kolaylığı için kapı açılınca aydınlatma sistemi de devreye girmektedir.

Konveksiyonlu Fırın Hijyen


Yiyeceklerin pişirme sırasında vitamin değerinin kaybolmaması için imal edilen konveksiyonlu fırın, aynı zamanda bir hijyen sağlayıcıdır. İyi kapanan kapakları ve damperli camı sayesinde fırın içine toz ve partikül girmesinin önüne geçilmiştir. Pişirme sırasında da yemeklerin her yeri aynı oranda piştiği için daha sağlıklı bir pişirme vaat etmektedir.


KM 2016 Konveksiyonlı Fırın Serisi KM 2016 Konveksiyonlı Fırın Serisi KM 2016 Konveksiyonlı Fırın Serisi

İLETİŞİM BİLGİLERİ

MERKEZ

Adres : Gümüşsuyu Cad. Litros Yolu No:17 34010 Maltepe,
Bayrampaşa / İstanbul - Turkey
Tel : +90 212 612 26 11
Fax : +90 212 493 10 16
Email : info@kayalarmutfak.com

Kasımpaşa Showroom

Adres : Bahariye Cad. No: 37
Kasımpaşa / İstanbul - Turkey
Tel : +90 212 238 28 61
Email : info@kayalarmutfak.com